Strona główna | Kontakt | Galeria | Dyskografia
Menu główne

ShoutBOX
trwa inicjalizacja, prosze czekac...to my kibice
Historia
Myslovitz to polski zespół rockowy, założony w 1992 w Mysłowicach przez Artura Rojka, Wojciecha Powagę, Jacka Kuderskiego oraz Wojciecha Kuderskiego.

1992-1995

Zespół powstał w 1992 z inicjatywy Artura Rojka i początkowo działał pod nazwą The Freshman, zainspirowaną filmem o tym samym tytule z Marlonem Brando. Pierwszy koncert grupy odbył się w studenckim "Olimpie" przy AWF Katowice, jako support formacji Generał Stilwell. II nagroda w konkursie "Garaż '94" w Częstochowie otworzyła im drogę do pierwszych, profesjonalnych sesji nagraniowych w studiu Radia ŁódĽ. W 1994 podpisali kontrakt z MJM Music Pl i rozpoczęli nagrywanie pierwszego albumu. Jego producentem był Ian Harris, współpracujący wcze¶niej m.in. z Joy Division, New Order i The Exploited. W paĽdzierniku 1995 została wydana, już pod nową, aktualną nazwą zespołu, płyta Myslovitz. Uzyskała ona entuzjastyczne recenzje i została okrzyknięta "debiutem roku" przez kilka magazynów muzycznych. Niektórzy krytycy porównywali debiutantów do grupy Oasis, która była wtedy na szczycie popularności. W 1995 grupa Myslovitz otrzymała nagrodę radia RMF FM - Niedocenieni '95.

1996-1998

W 1996 do Myslovitz dołączył trzeci gitarzysta i klawiszowiec, Przemek Myszor. Grupa podpisała kontrakt z wytwórnią Sony Music Polska i wydała tam swój drugi album Sun Machine. Znalazły się na nim dwa przeboje: "Z twarzą Marilyn Monroe" i "Peggy Brown". Ten ostatni jest coverem zaprzyjaĽnionej mysłowickiej grupy z tekstem irlandzkiego "barda narodowego", Turlougha O'Carolan'a w tłumaczeniu polskiego poety i tłumacza Ernesta Brylla. Rok póĽniej grupa wydała trzeci album Z rozmy¶lań przy ¶niadaniu. Zainteresowanie grupy kinem widać również w pisaniu ¶cieżek z muzyką filmową. W 1998 zespół nagrał utwór "To nie był film" do filmu Młode wilki. Tekst nawiązywał do fali brutalnych zbrodni popełnionych przez nieletnich przestępców dyskutowanej szeroko w polskich mass mediach w połowie lat 90. Drastyczne i dosłowne ukazanie przemocy w tekście utworu i towarzyszącym mu teledysku (który póĽniej został nagrodzony Fryderykiem) wywołało szerokie kontrowersje i doprowadziło do bojkotu piosenki i teledysku przez pols kie stacje radiowe i telewizyjne. W 1998 zespół występuje po raz pierwszy za granicą: w Szwecji, Niemczech oraz w USA.

Po 1999

Przełomowym był dla grupy rok 1999, kiedy to ich czwarty album Miłość w czasach popkultury szybko zdobył platynową płytę (150 tys. sprzedanych egzemplarzy), a w chwili obecnej posiada już status "podwójnej platyny". Singel "Długość dźwięku samotności" jest jak dotychczas największym hitem zespołu. W 2000 Myslovitz znowu przyczynili się do powstania muzyki filmowej, pisząc i nagrywając utwór "Polowanie na wielbłąda" do filmu Duże zwierzę Jerzego Stuhra, jak również singel i dwa dotychczas niepublikowane utwory do filmu Waldemara Szarka To my. W 2003 Myslovitz kontynuuje współpracę ze Stuhrem, komponując piosenkę tytułową do jego filmu Pogoda na jutro. Członkowie zespołu pojawili się tam także w epizodycznej roli - jako mnisi nowicjusze.
Linki
www.myslovitz.pl
Teksty piosenek


Licznik odwiedzin:
trwa inicjalizacja, prosze czekac...darmowe probki